HAKTANYANA

HABERLER, SON DAKİKA HABERLER, GÜNCEL HABERLER

Yunanistan’da yangın faciasında ölü sayısı 60’ı aştı Yunanistan’da yangın faciasında ölü sayısı 60’ı aştı
Yunanistan’da yangın faciasında ölü sayısı 60'ı aştı Yunanistan’da yangın faciasında ölü sayısı 60’ı aştı

Yunanistan’da yangın faciasında ölü sayısı 60’ı aştı Yunanistan benzeri görülmemiş bir yangın faciasıyla karşı karşıya.

Başkent Atina’nın içinde yer aldığı Attiki havzasında farklı noktalarda çıkan yangınlar sonrası 60’dan fazla kişi hayatını kaybetti. İlerleyen saatlerde ölü sayısının artacağı konusunda ciddi endişeler hakim.
156 kişinin ise yaralı olduğu belirtilirken, 11’inin durumunun ciddi ve ağır olduğu ifade edildi.
Dün gece ölü sayısı 24 kişi açıklanırken, bu sabah da yangından kaçmaya çalışırken yanarak veya boğularak 26 kişinin daha öldüğü açıklandı.

Mati’deki Argiri Akti sahil bölgesinde bu sabah cesetleri bulunan 26 kişi arasında küçük çocukların da olduğu ifade edilirken, birçok kişinin birbirine veya çocuklarına sarılarak can verdiği görüldü.
Rafina’da bulunan Kokkino Limanaki ve Mati’de mahsur kalan 689 kişinin ise kurtarıldığı ve sağ salim Rafina Limanı’na sevk edildiği açıklandı.

Yangının en büyük cephelerinden biri olan Kineta’da ise 150 itfaiye eri, 74 itfaiye aracı ve 5 helikopter seferber edilirken, çok sayıda gönüllü vatandaşın da yangın söndürme çalışmalarına destek verdiği öğrenildi.

Rafina-Pikermio Belediye Başkanı Evangelos Bournıys 1.000’in üzerinde evin ve 300’e yakın otomobilin de yangında yandığını söyledi.

Yangın nasıl çıktı?

Yunanistan’ı yasa boğan yangının Pazartesi günü saat 12.00 sularında Kineta’da çıktığı kaydedilirken, kısa sürede onlarca eve sıçradı.

Daha sonra 17.00 sularında Penteli bölgesinde çıkan yangın ise Doğu Atttiki bölgesinin Mati ve Neos Voutzas bölgelerine sıçradı.

Pazartesi gecesi Doğu ve Batı Attiki bölgeleri için OHAL ilan edildi.

Yangın faciası sonrası Yunan Başbakan Aleksis Tsipras da Bosna ziyaretini yarıda bırakarak Atina’ya geri döndü. Atina Devlet Haber Ajansı Başbakan Tsipras’ın “elimizden gelenin en iyisini başarabilmek için güçlerimizi birleştirelim” çağrısı yaptığını duyurdu. Yunanistan Başbakanı “Attiki ve ülkemiz için bu oldukça zorlu durumun üstesinden gelebilmek için hepimiz birlik ve beraberlik içerisinde sürekli tetikte olmalıyız” dedi.

Şimdiye kadar hiç yorum yok.

İlk önce yorum bırakın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir